Warsztaty NVC lab dla rodziców czyli porozumienie bez przemocy w rodzinach patchworkowych

  • 18.06.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Warsztaty NVC lab dla rodziców czyli porozumienie bez przemocy w rodzinach…
Małżeństwo jest najważniejszą instytucją, która stanowi podwalinę współczesnego świata, nie tylko w kwestii budowania struktury społecznej, ale przede wszystkim w relacjach międzyludzkich. W dobie powszechnego zapracowania, kiedy brakuje nam czasu dosłownie na wszystko, nie jest łatwo w pełni skupić się na rodzinie, na związku, ani tym bardziej na relacjach z naszymi bliskimi. Kiedy terminy gonią, musimy zostać po godzinach w pracy, jesteśmy przemęczeni, nie mamy siły nawet na krótką rozmowę i pragniemy jedynie świętego spokoju. Bardzo ciężko nam pogodzić obowiązki służbowe z życiem rodzinnym, szczególnie kiedy praca jest naszym drugim życiem.

Wiele małżeństw nie jest w stanie porozumieć się między sobą, dlatego też podejmują niełatwą decyzję o rozwodzie. Owszem, jest to bardzo trudny temat, tym bardziej, kiedy w związku pojawiają się dzieci i to właśnie one narażone są na największe cierpienie i przykre konsekwencje związane z rozwodem ukochanych rodziców. Oczywiście, bardzo często staramy się naprawiać małżeńskie relacje właśnie ze względu na dzieci. Nie chcemy dokładać im stresu i łez, więc próbujemy nawiązać nić porozumienia. Coraz częściej bywa, że związek nie ma szans na przetrwanie i wypaliło się wszystko to, co spajało dwoje ludzi w jedną całość. Rozwód to bardzo skomplikowany proces zarówno dla małżonków, jak i dzieci, jednak po pewnym czasie, kiedy rany się zagoją, każdy pragnie poczuć się ponownie kochany i potrzebny. Tym oto sposobem rodzice wiążą się z nowymi partnerami i zakładają nowe rodziny. Najważniejsze jest jednak, aby utrzymać nierozerwalne więzi z dziećmi z pierwszego małżeństwa oraz przynajmniej poprawne stosunki z byłym małżonkiem bądź małżonką. To bardzo trudne i niekiedy wręcz nieosiągalne zadanie, jednak w dobie powszechnego internetu, a co za tym idzie ogólnodostępnych szkoleń czy warsztatów, których głównym tematem jest porozumienie bez przemocy, będziemy mogli zrozumieć, na czym polega prawdziwa empatia oraz komunikacja z drugim człowiekiem, w tym wypadku z byłym partnerem.

Rodzina patchworkowa jest bardzo powszechnym zjawiskiem we współczesnym świecie, dlatego należałoby się skupić na sferze psychologicznej, która niestety jest bardzo zaniedbywana przez byłych małżonków, czy ich nowych partnerów. Coraz bardziej popularna staje się metoda tzw. NVC, rozpowszechniona przez Rosenberga, który przekonywał, że podstawową potrzebą człowieka jest zaspokajanie potrzeb drugiej osoby. Oznacza to nic innego, jak uzewnętrznianie potrzeb i uczuć, nastawienie na obserwację, wzajemny szacunek i przede wszystkim naukę empatii. Każda forma przemocy słownej, nie mówiąc już o fizycznej, jest negowana i uważana za brak szacunku do naszego rozmówcy. Metoda ta sprawdzi się doskonale w relacjach między byłymi partnerami, którzy nie potrafią komunikować się między sobą w żaden pokojowy sposób. Brzmi to logicznie, jednak rozżaleni rodzice nie zawsze dostrzegają swoje błędy. Skupiają się wręcz na wytykaniu porażek partnerowi, do którego czują ogromny żal i niesmak, niekiedy nawet nienawiść. Dlatego warto zapoznać się z pojęciem autokrytyki oraz empatii, której bardzo często nam brakuje. Negatywne emocje przysłaniają nam rzeczywistość i skłaniają do zadawania bólu drugiemu człowiekowi, co jest przecież niegodziwe i karygodne. Nie oszukujmy się- potrzeba bardzo intensywnej pracy obojga rodziców, aby poprawili swoje relacje i zmienili negatywne nastawienie, skupiając się na współczuciu i zrozumieniu. Dlatego warto udać się na warsztaty dla rodziców, które nauczą nas jak ze sobą rozmawiać i zaspokoić potrzeby naszych pociech, które bardzo przeżywają każdą zmianę, zaburzającą ich poczucie bezpieczeństwa.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: