Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 30 kwietnia 2024 06:08

Rozejście kresy białej - kogo dotyczy problem? Jak sobie z nim radzić?

Jedną ze struktur występujących u wszystkich ludzi jest tzw. kresa biała. Do najważniejszych zadań tego spoiwa należy łączenie lewego i prawego mięśnia prostego brzucha. Warto podkreślić, że czasami kresa biała może ulec powstaniom patologicznych zmian w postaci przepukliny, czy rozejścia. Dzieje się tak w wyniku oddziaływania nadmiernych obciążeń, a niekiedy nawet w trakcie trwania ciąży.
  • 08.03.2024 13:22
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rozejście kresy białej - kogo dotyczy problem? Jak sobie z nim radzić?

 

Czym jest kresa biała?

Powyższe zagadnienie należy rozumieć jako splot kolagenowych włókien rozcięgien mięśni skośnych oraz poprzecznych brzucha. Przebiega między wyrostkiem mieczykowatym aż do spojenia łonowego. Struktura ta łączny zatem mięsień brzucha składający się z położonych symetrycznie części - lewej i prawej. Kresa biała to linia, która ciągnie się od dolnej części mostka w kierunku całego podbrzusza. Do naturalnych zjawisk można zaliczyć jej przyciemnienie w trakcie ciąży. Rozejście kresy białej może wystąpić najczęściej na skutek działania nadmiernych naprężeń mięśni.

Rozejście kresy białej - kiedy może do tego dojść?

Standardowo szerokość kresy białej wynosi od 1,5 do 2,5 cm. O rozejściu tej struktury mogą świadczyć wszystkie większe wartości. Rozejście mięśni brzucha może powstać w wyniku oddziaływania nadmiernych obciążeń. U mężczyzn najczęściej jest to spowodowane gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w rejonie brzucha. Jest to tzw. otyłość typu androidalnego. Z kolei kobiety z rozejściem się kieski białej mogą mieć do czynienia w przypadku trwania ciąży.

Rozejście mięśni brzucha a ciąża

W trakcie trwania ciąży, rozejście mięśni brzucha najczęściej może nastąpić, kiedy dziecko waży ponad 4 kg, w przypadku ciąży mnogiej albo wówczas gdy kolejne ciąże zachodzą w dość krótkim odstępie czasowym od siebie. Niekiedy wpływ mają także różnego rodzaju uwarunkowania genetyczne, a nawet bardzo silne mięśnie tego obszaru.

Czy rozejście kresy białej daje objawy?

Czasami pojawienie się z różnorodnych przyczyn rozejścia kresy białej może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości typu odczuwanie dyskomfortu, a nawet bólu w obrębie pępka albo nadbrzusza. W niektórych przypadkach pojawia się uczucie ciągnięcia i ból w trakcie pochylania się do przodu bądź też bóle kręgosłupa. Do charakterystycznych objawów rozejścia się kresy białej można zaliczyć także nietrzymanie moczu czy doprowadzenie do obniżenia ścian pochwy.

Jak „wyleczyć" rozejście mięśni brzucha?

Powstała na skutek rozejścia się kresy białej przepuchlina może spowodować problemy z powrotem do swojej wcześniejszej sylwetki sprzed ciąży. Zadowalające efektu może dać przykładowo kinesiotaping, ale najlepiej terapie rozpocząć zaraz po porodzie, dlatego ważną rolę odgrywa diagnostyka po porodzie.

Na naszej stronie femiplace.com.pl znajdziesz jeszcze więcej praktycznych sposobów na zapobiegnięcie powstania rozejścia mięśnia brzucha. Wejdź i przekonaj się sama!

artykuł sponsorowany