Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
sobota, 3 maja 2025 05:49
Reklama
Reklama

Jakie kosmetyki stosować na łojotokową skórę głowy?

Dobór skutecznych kosmetyków to klucz w pielęgnacji problematycznej skóry głowy. Jakimi kategoriami powinniśmy się więc kierować przy ich odpowiednim wyborze? Czy drogeryjny szampon do przetłuszczających się włosów wystarczy? A może trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczny produkt, który będzie przeznaczony jedynie do tej dermatozy? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej na temat łojotokowej skóry głowy i tego, jak powinna wyglądać poprawna pielęgnacja.
  • 07.02.2025 11:31
  • Autor: Verdelove
Jakie kosmetyki stosować na łojotokową skórę głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym jest?

Mówiąc o łojotokowej skórze głowy, mamy na myśli przypadek, gdy skóra głowy przetłuszcza się naprawdę szybko. Wymaga codziennego oczyszczania, a i tak już po kilku godzinach od mycia zaczyna wyglądać nieświeżo. Co gorsza, łojotokowi może towarzyszyć tłusty łupież, swędzenie i zaczerwienienie skalpu, a nawet wypadanie włosów. 

Powyższe objawy wskazują na łojotokowe zapalenie skóry – przewlekłe schorzenie, dotykające osoby z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych. W ŁZS gruczoły te pracują nadmiernie, konsekwencją czego jest nadprodukcja sebum. Zalegający na skórze głowy łój powoduje reakcję zapalną, a także przyczynia się do nadmiernego rozwoju grzybów Malassezia, które również wini się za uciążliwe symptomy.

Po czym poznać łojotokowe zapalenie skóry?

Diagnostyki łojotokowego zapalenia skóry dokonuje lekarz dermatolog. Kiedy się do niego udać? Zaniepokoić nas powinny następujące sygnały:

  • nieświeży wygląd włosów mimo dbania o higienę,
  • czerwone plamy na skórze głowy,
  • występowanie tłustych, żółtych lub białych łusek,
  • swędzenie skalpu,
  • powstawanie przeczosów, nadżerek i strupków,
  • nasilone wypadanie włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry

Czytaj więcej, na temat Łojotokowego zapalenia skóry głowy: https://drtrycholog.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy/ 

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Łojotokowe zapalenie skóry powinno skłonić nas do podjęcia leczenia i najlepiej to zrobić jak najszybciej. Inaczej może dojść do nasilenia się objawów i co za tym idzie, leczenie będzie trwało dłużej. Trzeba też pamiętać o tym, że tej choroby nie da się całkowicie pozbyć. Może nawracać, dlatego wskazane jest profilaktyczne stosowanie szamponów przeciwgrzybiczych oraz dostosowanie swojej pielęgnacji tak, aby odpowiadała na potrzeby skóry głowy - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Kosmetyki normalizujące łojotokową skórę głowy – Seborh

W odpowiedzi na złożone potrzeby pielęgnacyjne skóry głowy z łojotokiem powstała linia kosmetyków Seborh. To specjalistyczne produkty, które kompleksowo troszczą się o skórę z ŁZS. Stworzone na bazie naturalnych składników aktywnych, pomagają przywrócić skórze głowy komfort oraz zdrowy wygląd. O skuteczności dermokosmetyków Seborh świadczą między innymi badania aplikacyjne. 
 

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed – kliknij
  • Szampon Seborh – pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry głowy bez jej wysuszania. Usuwa nadmiar sebum i martwego naskórka. Korzystnie wpływa na skład mikroflory skóry. Zawiera siarczek selenu, pirokton olaminy, biolin i mleczko pszczele.
  • Emulsja Seborh – łagodzi skórę głowy i wspiera jej regenerację. Zapewnia optymalne nawilżenie, przeciwdziałając łojotokowi i łuszczeniu. Wspomaga też utrzymanie prawidłowego mikrobiomu skóry. Ma w składzie pirokton olaminy, olej z czarnuszki, mocznik i NMF.
  • Płyn Seborh – działa delikatnie keratolitycznie, redukując łuskę. Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Nawilża odpowiednio skórę, bez jej obciążania. Bazuje na takich składnikach, jak kwas glikolowy, glukonolakton, alantoina.

    Opinie o Seborh:
     

 

Jak stosować zestaw?

Szampon SeborhNa zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji łojotokowej skóry głowy?

Wybierając kosmetyki, które mają służyć pielęgnacji łojotokowej skóry głowy, należy zwracać baczną uwagę na składy. W szamponach i innych produktach do przetłuszczającej się skóry głowy mogą występować agresywne składniki oczyszczające i złuszczające, które mogłyby doprowadzić do nasilenia objawów ŁZS. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w produkty dedykowane dolegliwości. Dzięki łagodnym, odpowiednio skomponowanym składom, takie kosmetyki unormują wydzielanie sebum i pomogą zapanować nad przykrymi objawami.

Podsumowanie

Podsumowując, najlepszym wyborem dla łojotokowej skóry głowy będą kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o tej chorobie. Muszą one działać łagodnie, ale zdecydowanie, aby z powodzeniem oczyścić skórę z nawarstwionego martwego naskórka i nadmiaru łoju. Dzięki regularnemu stosowaniu takich produktów skóra w końcu odzyska komfort oraz świeży i zdrowy wygląd.

Materiał partnera


ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement