Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
sobota, 3 maja 2025 19:12
Reklama
Reklama

Krokusy w kompozycjach kwiatowych – jak łączyć je z innymi roślinami cebulowymi?

Zwiastują wiosnę i rozświetlają trawnik jesienią. Zdobią skalniaki i rabaty. Ich urocze kielichy wesoło wyglądają tuż nad ziemią, a jeśli rosną gęsto, tym lepiej! Klimat tatrzańskiej doliny przed domem w mieście? Proszę bardzo – z krokusami uda Ci się to bez wysiłku. Dodaj do nich inne wczesnowiosenne rośliny cebulowe i poczuj się jak samym sercu górskiej łąki. Zobacz, jak łączyć krokusy w kompozycjach kwiatowych i z którymi gatunkami lubią się najbardziej.
  • 30.10.2024 07:49
  • Autor: Grupa tipmedia
Krokusy w kompozycjach kwiatowych – jak łączyć je z innymi roślinami cebulowymi?

Krokusy wiosenne na trawniku przed domem – które rośliny do nich pasują?

Krokusy najpiękniej wyglądają sadzone w kępach po co najmniej kilkanaście cebulek. Rozmieść je swobodnie, tak żeby wyglądały jak najbardziej naturalnie. Ożywią trawnik, który dopiero odzyskuje kolor po zimie. Wybierz odmiany krokusów wiosennych, np. Ruby Giant, Fuscontinctus i Prins Klaus oraz wielkokwiatowych. Posadź je na obrzeżach trawnika, a przy ścieżce umieść inne wczesne kwiaty, takie jak tulipany, przylaszczki, narcyzy i cebulicę syberyjską.

Pamiętaj, żeby z koszeniem trawnika poczekać do końca maja. Daj czas krokusom, żeby spokojnie przekwitły. Kiedy nadziemne części zasychają, to znak, że cebulka zbiera maksymalną ilość wody i soków z liści, żeby odrodzić się w kolejnym sezonie.

Krokusy jesienne na trawnik i rabatę

Latem na trawniku posadź cebulki krokusów kwitnących jesienią. Kiedy większość roślin uda się na spoczynek, Twój trawnik rozbłyśnie kolorami. Drobne kolorowe kwiaty wprowadzą optymistyczny nastrój, tak potrzebny, kiedy dni stają się coraz krótsze i wielkimi krokami nadchodzi listopad. Odmiany krokusów jesiennych, to m.in.:

  • biała Ochroleucus, 
  • różowa Zonatus, 
  • błękitna Speciosus, 
  • fioletowe Cassiope, Sativus i Conqueror.

Krokusy te, tak jak wiosenne i wielkokwiatowe, zimują w ziemi, a na wiosnę wypuszczają wąskie zielone liście ułożone rozetowato. Późną jesienią towarzyszą im zimowity jesienne, begonie i dalie talerzowe. Świetnie wyglądają na tle zimozielonych bylin, krzewinek i krzewów, jak barwinek, wrzos, jałowiec i bukszpan.

Krokusy wielkokwiatowe na rabacie ozdobnej – w pierwszym rzędzie!

Krokusy wielkokwiatowe wiosenne skomponuj z cebulicą, rannikami, konwaliami, zawilcami greckimi, puszkiniami, przebiśniegami i tulipanami botanicznymi. Od lutego do maja Twoja rabata pozostanie kolorowa za sprawą takich odmian, jak:

  • żółta Golden Yellowe, 
  • żółto-bordowa Saturnus, 
  • białe Jeanne d’Arc i Ice Queen, 
  • biało-niebieska Sky Blue, 
  • bordowo-różowa Minimus, 
  • fioletowa Blue Ocean. 

Połącz je z klasycznymi krokusami kwitnącymi wiosną. Zyskasz o wiele więcej kolorów na rabacie i trawniku, niż sadząc tylko jeden gatunek.

Krokusy na skalniaku – z czym je sadzić?

W ogródkach skalnych krokusy czują się jak u siebie. Wraz z nimi posadź rośliny cebulowe, które kwitną w tym samym lub zbliżonym czasie i radzą sobie w nasłonecznionych miejscach: 

  • narcyzy, 
  • tulipany, 
  • szafirki,
  • cebulice. 

Wszystkie kwitną wczesną wiosną. Krokusy i cebulica syberyjska zakwitają w marcu, czekając na szafirki, tulipany i narcyzy. Kiedy stracą kwiaty, to właśnie te późniejsze rośliny przejmą całą rolę dekoracyjną i Twój skalniak pozostanie żywy, zdobiąc przestrzeń w kolejnych miesiącach.

Wiosna i jesień z krokusami w Twoim ogrodzie

Wiosenne i wielkokwiatowe krokusy zakwitają już w marcu, by przez ponad 2 miesiące zdobić ogród odcieniami fioletu, błękitu, różu i bielą. Jesień należy do ich kuzynów, którzy rozwijają kwiaty w październiku, utrzymując je również w listopadzie. Krokusy lubią się z wieloma roślinami cebulowymi, a ich niski wzrost sprawia, że bez problemu odnajdują swoje miejsce wśród nich – oczywiście na zasłużonym pierwszym planie.

Materiał partnera