Regularne kontrole wzroku – dlaczego są tak ważne?
Zaniedbywanie badań wzroku niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Są one niebezpieczne szczególnie dla dzieci, które nie zdają sobie sprawy z problemu. Wada wzroku u najmłodszych sprawia, że nie mogą się oni rozwijać prawidłowo. Mają kłopoty z nauką czytania i pisania. Niemożność przeczytania tekstu z tablicy sprawia, że często nie są w stanie wykonywać poleceń nauczyciela.
Nierzadko dzieci, u których nie wykryto wady wzroku uważane są za mniej zdolne (a czasem nawet upośledzone umysłowo), co ma negatywny wpływ na ich psychikę, relacje społeczne, a także dalszy rozwój.
Okuliści przekonują rodziców, że wczesne wykrycie chorób oczu u dzieci w wielu wypadkach (nawet jeżeli mamy do czynienia z poważnymi schorzeniami) umożliwia ich pełne wyleczenie. Jest to znacznie łatwiejsze niż u osób dorosłych, choć i tu konieczna jest jak najszybsza ingerencja lekarska. Lekarze zalecają uważne obserwowanie dziecka. Nie należy w tej kwestii polegać na placówkach opiekuńczych i edukacyjnych, gdyż mają one pod opieką dużą ilość dzieci i często nie są w stanie poświęcić im wszystkim należytej uwagi.
Na profilaktyczne badania okulistyczne warto wybrać się między innymi wówczas, gdy ktoś w naszej rodzinie miał problemy ze wzrokiem. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że mogą być one wynikiem również innych czynników. Obecnie styl życia dzieci różni się od stylu ich rówieśników sprzed kilkudziesięciu lat. Powszechne komputery, smartfony i inne urządzenia elektroniczne, z których korzystamy bez umiaru mogą destrukcyjnie wpływać na nasze oczy.
Sygnały, które powinny nas skłonić do badania wzroku
Okulista z Warszawy wyjaśnia, że istnieją sygnały, które powinny skłonić rodziców do badania wzroku dziecka. O ile dorosły, u którego zaburzenia wzroku pojawiły się w późniejszym wieku, zdaje sobie sprawę, że z jego zdrowiem dzieje się coś niedobrego, o tyle dziecko nie jest w stanie samodzielnie tego stwierdzić. Powinniśmy być czujni, gdy nasze dziecko ma tendencję do czytania lub oglądania telewizji z bardzo bliskiej odległości. Może to oznaczać, że tylko wówczas widzi wyraźnie (jest to typowy sygnał krótkowzroczności).
Sygnałem pojawiających się kłopotów ze wzrokiem może być także częste mrużenie lub przecieranie oczu przez dziecko. Problemy ze wzrokiem mogą spowodować niemożność oceny odległości, dlatego dobrze jest obserwować młodego człowieka podczas gier zespołowych.
Okulista z Warszawy: jak dbać o wzrok
W dużych miastach takich jak na przykład Warszawa jest wiele salonów optycznych i okulistycznych, gdzie możemy zbadać wzrok swój i naszych dzieci. Pamiętajmy, że nie tylko badania okulistyczne mogą nam pomóc. O wzrok warto zatroszczyć się też we własnym zakresie. Choć współcześnie jest to bardzo trudne, dobrze jest ograniczyć szkodliwy wpływ niebieskiego światła na nasze oczy. Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z użytkowania smartfona i komputera, jednak nie musimy spędzać z nimi całego dnia.
Okulista z Warszawy zaleca, żeby (o ile to możliwe) wyłączyć urządzenia elektroniczne około godziny dwudziestej. Dobrze jest dbać o to, żebyśmy mieli inne rozrywki niż tylko te związane z użytkowaniem komputera. Zdecydowanie warto częściej wychodzić na spacer. Powinniśmy zachęcać nasze dzieci do zabaw na świeżym powietrzu. Jeżeli młody człowiek całymi dniami przesiaduje przed komputerem, wyznaczmy godziny na korzystanie z elektronicznego sprzętu.
Zachęcajmy dziecko do robienia sobie przerw w zdalnej nauce, sami również przerywajmy od czasu do czasu pracę przed komputerem. Podczas krótkiej przerwy możemy wyjrzeć przez okno – dla naszych oczu bardzo korzystne jest spoglądanie na obiekty znajdujące się w różnej odległości.
Doradzała:
Fundacja Zobaczyć Jutro
Adres: al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa